Gry negocjacyjne

Gry negocjacyjne

Dobry przedsiębiorca to taki, który potrafi przekonać innych do swoich racji. Nie jest to łatwe gdyż każdy ma swoje zdanie, którego stara się trzymać. W interesach obowiązują zupełnie inne reguły aniżeli w zwykłym życiu. Przedsiębiorcy rywalizują pomiędzy sobą, dlatego trudno przekonać ich do swojego pomysłu. Każde działanie ze strony jednej osoby stanowi potencjalną konkurencję dla tej drugiej. Wszystkie te aspekty sprawiają, ze prawdziwą sztuką stała się umiejętność prowadzenia negocjacji. Te, zaś występują w biznesie nad wyraz często, choć czasem osoby w tym procesie uczestniczące nie zdają sobie z tego sprawy.

Wykonują one pewne czynności automatycznie, co wynika z kontekstu danej sytuacji. Reguł, jakimi należy się kierować w negocjacjach na różnym polu jest wiele. Przede wszystkim nadrzędną zasadą jest umiejętność przekształcania postawy NIE w postawę TAK. Dana jednostka musi wywrzeć na drugiej osobie wystarczająco duży wpływ, jednak tak, aby nie zorientowała się ona w tym procederze.

Brzmi to może nie zbyt zrozumiale, lecz techniki negocjacyjne do takich nieco skomplikowanych działań właśnie należą. Cały szkopuł tkwi tu w znajomości psychologii. Człowiek zachowuję się według określonych wzorców i ulega określonym bodźcu. Ich znajomość pozwala na kierowanie ludzkimi zachowaniami. Człowiek nie jest nawet świadom tego, iż ktoś trzeci kieruje jego postępowaniem.

Umiejętność prawidłowego prowadzenia negocjacji przydaję się w niemal każdej dziedzinie gospodarki i to w każdej z możliwych sytuacji czy to podczas rozmowy z dostawcami danego dobra czy też z pracownikami. Umiejętności te można nabyć dzięki sprytnym sztuczkom, jakimi są na przykład gry negocjacyjne o charakterze edukacyjnym.